افزایش عمر ساختمان ها با استفاده از مصالح ساختمانی نوین

افزایش عمر ساختمان ها با استفاده از مصالح ساختمانی نوین

یکی از مشکلاتی که اخیرا توجه سازندگان ساختمان ها را به خصوص در کشورمان ایران به خود معطوف کرده بحث ارتقای ایمنی ساخت و ساز و افزایش مقاومت ساختمان ها در برابر حوادث طبیعی مانند زلزله و آتش سوزی می باشد. علی الخصوص پس از حادثه ناگوار آتش سوزی در ساختمان پلاسکو گرایش به استفاده از مصالح ساختمانی سبک و مقاوم در برابر حریق و آتش سوزی رو به افزایش است.

مصالح ساختمانی مقاوم در برابر آتش سوزی

در نوشته “خواص مصالح ساختمانی” راجع به ویژگی های عمرانی انواع مواد ساختمانی سخن گفتیم. در حال حاضر با الزامات قانونی از سوی شهرداری ها استفاده از مصالح ساختمانی نوین با وزن کم و مقاومت بالا در شهرهایی همچون تهران و مشهد رو به گسترش نهاده است. سبک سازی ساختمان که از به کارگیری مصالح ساختمانی جدید و کم وزن حاصل می شود یکی از بهترین راهکارهای کاهش هزینه ها و خسارات به ساختمان در هنگام بروز حوادثی مانند زلزله و آتش سوزی می باشد.

علاوه بر آن استفاده از مصالح ساختمانی غیر استاندارد و قدیمی تر که به دلیل عدم رعایت استانداردها و الزامات قانونی از سوی سازندگان ساختمان ها صورت می گیرد باعث کاهش عمر ساختمان ها شده است. از آنجایی که اغلب سازندگان ساختمان ها اولویت اصلی در ساخت و ساز را سودآوری و بازگشت مالی در نظر می گیرند با استفاده از مصالح ساختمانی نامرغوب هم استحکام ساختمان را در برابر حوادث طبیعی کاهش می دهند و هم طول عمر ساختمان ها را.

یکی دیگر از معضلاتی که سبب کاهش عمر مفید ساختمان ها شده این است که مشتریان و خریداران بیشتر از آنکه به کیفیت مواد ساختمانی به کار رفته در ساختمان و مقاومت ساختمان در برابر آتش سوزی و زلزله توسط به کارگیری “مصالح ساختمانی مصنوعی” نوین، استاندارد و سبک و همچنین بهینه بودن ساختمان از لحاظ هزینه های مصرف انرژی توجه داشته باشند به نما و ظاهر ساختمان توجه دارند. قبلا در مقاله “بازسازی ساختمان به منظور کاهش انرژی های مصرفی” گفتیم که در مواردی برای کاهش مصرف انرژی ساختمان مجبور خواهید بود به بازسازی ساختمان مبادرت کنید.

مصالح ساختمانی سبک و مقاوم

یکی از مواد ساختمانی که می تواند مقاومت ساختمان را در برابر آتش سوزی افزایش داده و حداقل سه ساعت در برابر حریق استقامت کند، اندود گچی پاششی سبک است که آن را بر روی اسکلت ساختمان می پاشند. بنابراین استفاده از چنین مصالح ساختمانی سبک و جدیدی می تواند شما را در برابر حوادث طبیعی ایمن تر کند.

استفاده از مصالح ساختمانی قدیمی که دارای وزن زیاد هستند یکی از عوامل اصلی تخریب ساختمان و تحمیل هزینه های مالی و جانی بسیار در زمان حوادث می باشد. لذا استفاده از مصالح ساختمانی سبک علاوه بر افزایش ایمنی و کاهش هزینه های خسارات، به دلیل راحت بودن در بازسازی و تعمیرات می تواند عمر مفید یک بنا را از حدود ۳۰ سال به ۱۰۰ سال افزایش دهد. لذا باید سازمان های نظارتی در ساخت و ساز بر استفاده از مصالح ساختمانی بروز و سبک تاکید داشته باشند. برای اینکه بتوانید از جدیدترین و مقاوم ترین مصالح ساختمانی برای ساخت و ساز خود بهره ببرید با کارشناسان ما در بیلدبرد تماس بگیرید.

اشتراك و دنبالك

    ترک بک و لینک بک برای این مقاله وجود ندارد

    دیدگاه بدهید