بازسازی اشتباهات ساخت اولیه ساختمان

بازسازی اشتباهات ساخت اولیه ساختمان

بازسازی ساختمان یکی از مسائل اساسی است که همواره پیش روی معماران و سازدگان ساختمان ها قرار دارد و همانطور که در مقاله “چرا ساختمان ها نیاز به بازسازی دارند” پیش از این گفتیم، ممکن است آن چه که در طراحی اولیه ساختمان بسیار مورد توجه و خوب به نظر می رسیده پس از پایان کار و یا مدتی بعد از آن مشخص شود که دارای اشکال است. مثلا میزان فضایی که به حیاط ساختمان اختصاص داده ایم و در ابتدا بسیار ایده خوبی بنظر می رسیده بعدا معلوم شود که بیش از حد بزرگ است و فضاهای دیگر را محدود کرده لذا باید آن را مورد دوباره سازی قرار داد.

همانطور که در “بازسازی و مرمت ساختمان بخش۱ و بخش ۲” گفتیم بخش های مختلف یک ساختمان از در و پنجره ها تا سیستم لوله کشی و آشپزخانه و … می تواند مورد بازسازی قرار گیرد که برخیاز این عملیات هزینه های زیادی را در بر می گیرد.. به همین دلیل در هنگام نقشه کشی و ساخت یک ساختمان باید نیازهای دقیق ساکنان مد نظر قرار گیرد نه اولویت های بازار خرید و فروش ساختمان. چرا که در صورت توجه نکردن به ملزومات ساکنان باید ساختمان را دوباره سازی کنند تا با نیازهایشان متناسب گردد و این امر با انباشته شدن بازسازی های گوناگون مورد نیاز یک ساختمان، هزینه های زیادی را می تواند به ساکنان متحمل گرداند.

مثلا در هنگام ساخت و ساز خانه ها باید به نورگیری اتاق ها، اندازه اتاق ها و آشپزخانه، تناسب کابینت آشپزخانه از لحاظ طرح و رنگ با مبلمان، شیرآلات مدرن و… توجه کرد که منجر به بازسازی ساختمان شود. یکی دیگر از نکاتی که معماران برای پیشگیری از دوباره سازی ساختمان توصیه می کنند که در مرحله ساخت مورد توجه قرار گیرد، دسترسی ساختمان و راهروهاست. شیب پله ها و پهنای راهروها و روشنی و نورگیری راهروها از مسائل حائز اهمیت است.

بازسازی پله ها

گاهی نقشه اولیه ساختمان طوری است که ساکنان تصمیم می گیرند برای بازسازی کلا اتاق ها را جابجا کنند و مثلا جای سرویس بهداشتی و آشپزخانه را با سایر اتاق ها جابجا کنند تا نقشه بهتری از ساختمان بعد از دوباره سازی داشته باشیم. همیشه بازسازی به معنای اضافه کردن چیزی به ساختمان نیست بلکه گاهی به معنای حذف یک بخش یا قسمت از خانه است که کاربردی ندارد. یکی از اشتباهاتی که بعضی ها در بازسازی می کنند این است که ساختمان را کلا می کوبند و از صفر شروع به بازسازی می کنند. در حالیکه اگر این خلاقیت را داشته باشند که از اسکلت و امکانات موجود تا جایی که ممکن است بهره ببرند در هزینه و وقت صرفه جویی زیادی به عمل می آید.

یکی دیگر از اشتباهاتی که معمولا معماران هنگام ساخت خانه مرتکب آن می شوند این است که برای فضای بیرونی و محوطه حیاط به اندازه کافی فضا اختصاص نمی دهند و سعی می کنند ساختمان را تا سر حد خود بزرگ بسازند. در صورتیکه اگر بعدا پشیمان شوند و بخواهند فضایی را به حیاط خانه اختصاص دهند برداشتن دیوارهای بیرونی و محیطی ساختمان بسیار هزینه بردار است.

بازسازی حیاط ساختمان

بنابراین نقشه و طرح ابتدایی ساختمان بسیار مهم است و باید دقت زیادی در آن به خرج داد که بعدا برای رفع مشکلات آن مجبور به بازسازی های هزینه بردار نباشیم و در دوباره سازی نیز باید با مشورت با کارشناسان و متخصصان توجه کنیم که “بازسازی ساختمان را از کجا شروع کنیم” و چگونه آن را به سرانجام برسانیم. اگر طرح اولیه ساختمان شما مورد پسندتان نیست و یا با نیازهای شما سازگار نیست برای بازسازی ساختمان خود با کارشناسان و مشاوران ما در بیلدبرد تماس بگیرید.

اشتراك و دنبالك

    ترک بک و لینک بک برای این مقاله وجود ندارد

    دیدگاه بدهید