ترمیم و اصلاح بتن اکسپوز

ترمیم و اصلاح بتن اکسپوز

بتن اکسپوز متریالی از بتن است که کاربرد آن در پوشش نمای ساختمان است که امروزه با توجه به زیبایی و سادگی بتن اکسپوز علاوه بر نماهای خارجی، در نمای داخلی نیز مورد استفاده قرار می گیرد که در مقاله “نقش بتن اکسپوز در طراحی داخلی” بدان پرداختیم. دیوارهای بتن اکسپوز، به دیوارهایی اطلاق می شود که سطح پایانی کار بتن باشد و پوششی روی آن قرار نگیرد.

یکی از نکاتی که در بکارگیری بتن اکسپوز بسیار واجد اهمیت است و در نوشته “بتن اکسپوز” نیز بیان کردیم، صاف و صیقلی بودن سطح بتن و عدم وجود قارچ و کپک در آن و همچنین پله ای نشدن و نبودن خلل و فرج در سطح بتن نما می باشد که باعث ظاهر زشت آن می گردد. یکی از مواردی که می تواند این اشکالات را در سطح بتن نما ایجاد کند نفوذ آب به درون آن می باشد ازین جهت بتن هایی که برای نما در نظر گرفته می شود طی فرایندی که در نوشته “روش های آب بندی بتن اکسپوز” گفتیم، آب بندی می شوند.

ترمیم بتن اکسپوز

برای جلوگیری از اختلالات ذکر شده در سطح بتن اکسپوز علاوه بر آب بندی مجموعه فعالیت های دیگری صورت می پذیرد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

– مخلوط کردن بتن با افزودنی های مناسب

– حفظ تراکم بالای بتن

– بکار گیری روغن قالب برای بتن اکسپوز

– رای عدم متخلخل شدن سطح و عدم از دست داده شیره بتن از قالب های سالم استفاده کنید

– هنگام نصب حتما آن را را تراز کنید که مانع پله ای شدن بتن می گردد.

– در اخر اینکه برای اینکه بتن ها پس از نصب حرکت نکنند باید آن ها را بسیار محکم ببندید.

ترمیم و اصلاح بتن اکسپوز

همانند همه تجهیزات و وسایل دیگر رعایت موارد پیشگیری و نگهداری احتمال خرابی و نقص را کاهش می دهد اما به هر حال ممکن است که بتن اکسپوز نمای شما با اشکالاتی مواجه شود که در این صورت باید آن را ترمیم کرد.

اصلاح و ترمیم بتن اکسپوز همانند سایر انواع بتن و مصالح ساختمانی به عوامل متعددی وابسته است که این عوامل عبارتند از: محل نصب،  ضخامت و ابعاد آن و میزان خرابی بتن نما که با توجه به نوع اشکال پیش آمده روش و فنی که جهت ترمیم آن توسط تکنسین های مرمت بتن نما به کار می رود، متفاوت است.

اما تفاوت آن ها از این روست که در مرمت بتن اکسپوز باید دقت شود که محل ترمیم شده با محل های اطراف خودش مشابه باشد که آثار ترمیم مشهود نباشد. مخصوصا این ویژگی در بتن نما اهمیت بالایی پیدا می کند چرا که در سایر انواع بتن های بکار رفته در ساختمان تنها کیفیت و هزینه اقتصادی آن مهم است ولی در بتن نما علاوه بر کیفیت همسانی بتن با محیط اطرافش از لحاظ رنگ و طرح پر اهمیت است

بنابراین اختلاف رنگ و عدم زیبایی بصری از جمله مسائل خطیر در زمینه نصب و ترمیم بتن نما محسوب می شود و اجرای خوب آن نیازمند تکنسین های مجرب و کارآزموده می باشد. چرا که کیفیت به تنهایی کافی نیست بلکه بهره گیری از فنون و تکنیک های ترمیم و اجرا نیز اثربخش می باشد. درباره نحوه رنگ آمیزی پوشش های بتن اکسپوز در مقاله “رنگ آمیزی دیوارپوش های بتن اکسپوز” بحث کردیم.

روش مرمت بتن اکسپوز

برای ترمیم بتن اکسپوز از دو عامل در کنار یکدیگر بهره می برند تا کیفیت بتن ترکیبی قابل قبول باشد. یکی استفاده از سیمان سفید در مخلط بتنی که برای ترمیم در نظر گرفته شده به اندازه و درصد مناسب و دوم دانه بندی بتن و ملاتی که برای ترمیم استفاده می شود و همچنین پرداخت کردن و تسطیح لایه نهایی بتن.

در صورتی که نمای شما با بتن اکسپوز پوشیده شده و به هر دلیلی نیاز به ترمیم و اصلاح یا بازسازی دارد می توانید با کارشناسان و متخصصان ما در بیلدبرد تماس گرفته و از مشاوره و اجرای تکنسین های ما بهره مند گردید.

اشتراك و دنبالك

    ترک بک و لینک بک برای این مقاله وجود ندارد

    دیدگاه بدهید