تهیه و نگهداری مصالح ساختمانی

تهیه و نگهداری مصالح ساختمانی

پس از آنکه در مقاله پیشین “آشنایی با انواع مختلف مصالح ساختمانی جهت پوشش سقف” درباره انواع مصالح ساختمانی که در ساخت بام خانه ها به کار می رود، سخت گفتیم در این نوشته نوبت به نحوه تهیه و نگهداری مصالح ساختمانی توسط کارفرما برای اجرای پروژه های ساختمانی می رسد. چنانچه در جریان هستید سرپرست پروژه باید مصالح ساختمانی مورد نظر خود را بتواند در زمان مقرر تهیه کرده تا کار ساخت و ساز دچار وقفه و تعلیق نشود و همچنین آن ها در مکان مناسبی در کارگاه انبار و نگهداری کند تا دچار آسیب و صدمه نشود. در ضمن مصالح ساختمانی تامین شده باید با نقشه و طراحی در نظر گرفته با ساختمان انطباق داشته باشد.

یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی و پرکاربردترین آن ها سیمان است که در بازار به دو شکل کیسه ای (پاکتی) و باز (فله ای) عرضه می شود. اما سیمان را به هر شکلی تهیه کنید مشخصات و اطلاعات تخصصی آن به صورت برچسب مشخص شده بر روی آن درج شده است که در محل نگهداری سیمان در انبار و سیلو باید این مشخصات روی درب محل نگهداری ثبت گردد. و هنگام جابجایی و انتقال این مصالح ساختمانی باید نهایت دقت به خرج داده شود که در معرض باران و رطوبت قرار نگیرد.

بونکر حمل سیمان

سیمان یکی از مصالح ساختمانی است که در انبارهای کارخانه های تولیدی نگهداری می شود و به علاوه پس از انتقال به کارگاه نیز قبل از شروع استفاده و مصرف، در محلی انبار می شود. در هر دو صورت رعایت نکات و مطالب خاصی ضرورت دارد که کیفیت این مصالح ساختمانی دچار اختلال و آسیب نگردد. که همانطور که اساره شد مهم ترین دشمن کیفیت و مرغوبیت سیمان رطوبت است که به خوبی باید در مقابل آن مورد مراقبت و حفاظت قرار گیرد.

مصالح ساختمانی سیمان های فله را توسط محفظه های بزرگی با کامیون ها و تریلی ها جابجا می کنند. که این بونکرها پس از تخلیه سیمان مورد نظر باید به خوبی تمیز و پاک شوند تا برای بارگیری های بعدی آماده شوند و از سرایت آلودگی و اختلاط دو نوع سیمان با هم خودداری شود.

مراقبت سیمان از رطوبت فقط شامل آب و باران نمی شود، بلکه در شرایط آب و هوایی مرطوب نیز رطوبت موجود در هوا می تواند به این مصالح ساختمانی منتقل شود باعث شود سیمان به حالت کلوخ درآید که این حالت سفت شدگی سیمان نه تنها موجب کاهش چسبندگی آن شده بلکه بتن و ملاتی که توسط این نوع سیمان تولید شود دارای مقاومت و استحکام مورد نظر نمی باشد.

سیمان های کیسه ای و پاکتی نیز باید دارای ویژگی ها و خصوصیات مشخصی باشند که کیفیت و مطلوبیت سیمان دچار خلل نگردد. از جمله اینکه کیسه هایی که برای بسته بندی و جابجایی این مصالح ساختمانی انتخاب می شود باید محکم، مقاوم، غیر قابل نفوذ و انعطاف پذیر باشد. چرا که هم از ورود و نفوذ رطوبت به داخل سیمان ممانعت به عمل آورد و هم در صورت جابجایی و ضربه خوردن در حین انتقال به راحتی پاره نشود. استاندارد ملی ایران برای کیسه های حمل این مصالح ساختمانی استاندارد شماره 4543 را تعریف کرده است که تولید کننده های سیمان پرتلند برای تولید کیسه های خود باید معیارهای این استاندارد را کسب کنند.

سیمان پاکتی یا کیسه ای

برای آشنایی بیشتر با مواد ساختمانی مورد نیاز ساخت و ساز به صفحه مصالح ساختمانی بیلدبرد رجوع کنید و همچنین جهت انتخاب سیمان مرغوب و با کیفیت می توانید با کارشناسان و مشاوران ما در بیلدبرد تماس حاصل کنید.

اشتراك و دنبالك

ترک بک و لینک بک برای این مقاله وجود ندارد

دیدگاه بدهید

چهارده − هشت =