دلایل استفاده از بتن اکسپوز

دلایل استفاده از بتن اکسپوز

در مقاله “بتن اکسپوز” این مطلب را بازگو کردیم که بتن اکسپوز که به آن بتن نما هم به آن گفته می شود پنل های دیوار پوش بتنی است که در نمای داخلی یا خارجی ساختمان به عنوان سطح نهایی به کار می روند. در ادامه باید گفت که بتن نما که به دو شکل پیش ساخته و ساخت در محل، موجود است نسبت به دیگر انواع بتنی که در ساخت و ساز به کار می رود برای ساخت نما مورد استفاده قرار می گیرد

از آنجا که صفت بارز بتن اکسپوز سطح صاف و صیقلی آن است به طوری که کمترین خلل و فرج را دارد از آن برای نمایی یکدست و زیبا در ساختمان استفاده می کنند که به راحت می توان روی آن طراحی، نقاشی یا هر برنامه هنری و زیباسازی را اجرا کرد که این مطلب را به طور مفصل در نوشته “کشف زیبایی دیوارپوش های بتن اکسپوز در طراحی داخلی” تشریح کرده ایم.

بتن اکسپوز در طراحی داخلی

بتن اکسپوز یکی از اولویت کار طراحان سازه ها برای پل ها و ساختمان های بزرگ هستند که به دلیل قیمت پایین تر و سادگی بیشتر به دلیل عدم نیاز به استفاده از وسایل و مصالح گوناگون و احساس سرد و یکنواختی که القا می کنند بسیار به کار می روند. با مطالعه “دیوارپوش های بتن اکسپوز؛ طرحی ایده آل و الهام انگیز!” درمی یابید که چون بتن نما سطح نهایی کار است و دیگر پوششی روی آن قرار نمی گیرد طراح و سازنده ساختمان باید بتواند بتنی با درصد مواد مخلوط مناسب بسازد که سطحی با کیفیت و با دوام برای ما ایجاد کند.

در مناطق گوناگون نوع ماسه و سنگ های بکار رفته در بتن متفاوت است و باید دقت داشته باشیم بتن نما نسبت به شرایط مختلف محیط دارای مقاومت باشد و علاوه بر یکپارچگی و صیقلی بودن در برابر نفوذ آب نیز پایدار باشد. قبلا درباره “روش های آب بندی بتن اکسپوز” صحبت کردیم که اگر در برابر نفوذ آب مقاومت نداشته باشد باعث از ریخت افتادگی بتن اکسپوز نمای ساختمان می شود.

همانطور که اشاره شد بتن اکسپوز به دو شکل تهیه و اجرا می شود روش اول به صورت پیش ساخته است که اغلب کارخانه ها بر مبنای تجارب کاری خود و شناخت سلیقه های مشتریان در چند سایز و قالب گوناگون اقدام به تولید و تهیه قالب های بتن اکسپوز استاندارد و پرکاربرد می کنند که در طی مراحل آماده سازی، بتن ریزی، جداسازی قالب و آماده سازی بتن نما صورت می پذیرد.

اما شیوه دوم تولید بتن اکسپوز ساخت در محل است که این شیوه برای سازه های بسیار بزرگ مانند پل ها و ساختمان های دولتی صورت می گیرد که از لحاظ سایز و شکل نیازمند قالب های خاص بتن نما می باشد و در این موارد استفاده از بتن اکسپوز پیش ساخته متضمن تحمیل هزینه های فراوان به پیمانکاران می باشد لذا فرآیند قالب گذاری و بتن ریزی در محل پروژه صورت می گیرد.

بتن اکسپوز نمای بیرونی

بیلدبرد با بهره مندی از تجارب کارشناسان و طراحان مجرب خود می تواند نیازهای گوناگون شما را در ارتباط با نمای بتن اکسپوز برآورده کند و برای آگاهی از “خصوصیات بتن اکسپوز بیلدبرد” با متخصصان و کارشناسان ما در بیلدبرد تماس بگیرید.

اشتراك و دنبالك

    ترک بک و لینک بک برای این مقاله وجود ندارد

    دیدگاه بدهید