شیوه بندکشی آجر دکوراتیو

شیوه بندکشی آجر دکوراتیو

همانطور که در مقاله “آجر دکوراتیو در نقش های گوناگون” بیان شد اگر می خواهید یک نمای زیبا و مستحکم با طرح و نقش دلخواه خود داشته باشید آجر نما می تواند اولین گزینه شما باشد. که هم دارای قابلیت ها مکانیکی و فیزیکی مناسب و مطلوبی است و همچنین از لحاظ زیبایی و جلوه بصری بسیار قابل اعتنا است. البته هر قدر هم که مصالح ساختمانی نما مرغوب و با کیفیت باشد، نحوه اجرا و نصب نیز نقش بی بدیلی در هر چه زیباتر نشان دادن آن دارد.

ملات ریزی در درز آجر دکوراتیو

در نوشته “نقش و اهمیت بندکشی در آجر نما” گفتیم که برای اجرای آجر دکوراتیو نباید از بندکشی غافل شویید چرا که نقش ممتازی در زیبایی آجر دکوراتیو پوشش یک دیوار دارد. در این نوشته به نکاتی که حین اجرای آجر دکوراتیو در عملیات بندکشی باید رعایت شود خواهیم پرداخت؛

– نکته اول در نصب آجر دکوراتیو این است که محلی که قصد دارید آجر را بر روی دیوار نصب و متصل کنید باید دارای رطوبت باشد و خشک نباشد.

– برای اتصال آجر دکوراتیو به دیوار لازم است از ملات استفاده شود که ضخامت ملات می تواند بین دو الی چهار سانتی متر باشد که به ابعاد و وزن آجر دکوراتیو و همچنین مرغوبیت ملات دارد.

– برای آنکه اصطلاحا ملات بگیرد و بتواند به خوبی اجر دکوراتیو را به دیوار مورد نظر بچسباند نباید دمای هوا خیلی گرم و یا خیلی سرد باشد که عملیات اتصال را مختل کند. بهترین درجه حرارت برای اجرای آجر دکوراتیو معمولا بین 5 الی 35 درجه سلسیوس می باشد. به همین دلیل در مناطقی که بیشتر اوقات سال حالت یخبندان و سرما دارند معمولا از آجر دکوراتیو نمی توان استفاده کرد.

– وجود مواد آلی در ملات مورد نظر چسبندگی آن را از بین می برد. به همین دلیل ترکیب ماسه، سیمان و آب مورد استفاده در ملات آجر دکوراتیو نباید دارای مواد آلی باشد.

– برای انجام عملیات بندکشی بهتر است اجازه دهید مدت چند هفته از نصب آجر دکوراتیو بگذرد سپس اقدام به این کار کنید.

– همانطور که در نصب آجر لازم است هنگام بندکشی نیز ضروری است که محل مورد نظر بندکشی را مرطوب کنید. در ضمن ملاتی که برای بندکشی آماده می کنید نباید مدت زیادی بماند. مثلا سعی کنید ملاتی را که آماده می کنید ظرف دو الی دو و نیم ساعت به کار ببندید. اگر ملات آماده مدت بیشتری بماند احتمالا رطوبت و چسبندگی آن کاهش می یابد.

– ملات باید حسابی ورز داده شود تا مواد ترکیبی آن به خوبی مخلوط شود و همچنین بهتر است این کار را با صفحه ملات انجام ندهید و بهترین وسیله جهت انجام بندکشی قلم بندکشی است که با گذاشتن ملات روی آن، قلم را بین درزهای آجر دکوراتیو کشیده و پروسه بندکشی را انجام میدهید.

– اگر هنگام بندکشی برخی مواد اضافی روی آجرها قرار بگیرد، به جهت تمیز کردن و پاک کردن آن ها سعی کنید از دستمال مرطوب استفاده نکنید. چون ممکن است باعث چسبیدن ملات به آن شود و سبب جدا شدن ملات از درز آجرها گردد.

برس کشیدن بندکشی آجر دکوراتیو

– اگر می خواهید بندکشی آجر دکوراتیو زیبا و آراسته باشد پس از انجام بندکشی و گذشت تقریبا دو ساعت از اتمام آن با برس های مخصوص سطح آن را برس بکشید تا پرداخت شود. در آخر نیز می توان برای آنکه ملات را ضد آب کنید از رزین برای این منظور استفاده کنید.

برای مشاهده نمونه های انجام شده آجر دکوراتیو با بندکشی مناسب به صفحه آجر بیلدبرد مراجعه نمایید و در صورتی که در این زمینه سوالی برایتان مطرح است در تماس با کارشناسان ما آن را مطرح کنید.

اشتراك و دنبالك

ترک بک و لینک بک برای این مقاله وجود ندارد

دیدگاه بدهید

هشت + چهار =