محافظت از آجر نما پس از اجرا

محافظت از آجر نما پس از اجرا

آجرها به علت خصوصیات پایداری رنگ و گرما و صمیمیتی که دارند، جلوه ای خاص به نماس ساختمان می دهند. از همین رو در مقاله “با آجر نما دیوارهایی متفاوت داشته باشید” گفته شد که نقشی ویژه می توانند در نمای ساختمان ایفا کنند. اما سوال این است که چگونه باید آجر نما را کار گذاشت که بهترین جلوه را داشته باشد و دوام و پایداری بالایی نیز داشته باشد. در نوشته “نحوه اجرای آجر نما” به این موضوع پرداختیم.

در این نوشته به شرایط مراقبت از آجر نما پس از نصب آن خواهیم پرداخت. در ابتدا لازم است دقت شود که بر مبنای “کیفیت آجر نما” باید نصب آن در درجه حرارت بین ۵ الی ۳۵ درجه سانتیگراد و در شرایط متعادل جوی که به دور از وزش باد و یخبندان باشد صورت پذیرد. اما بهتر این است که نصب آجر نماهایی که در معرض آفتاب هستند در روزهای خنک تر و نماهای غیر آفتاب گیر در روزهای گرم تر انجام شود.

از جمله مواردی که در نصب و اجرای آجر دکوراتیو بسیار حائز اهمیت است و باید مورد توجه قرار گیرد که سطح نما کاملا تراز و شاقولی باشد و همچنین بندهای افقی دارای انحنا نباشد و کاملا در یک راستا باشند.

چگونگی تمیزکاری آجر نما

تمیز کردن با فشار ماسه

اگر کثیفی زیاد نباشد کمی آب بر آجر نما ریخته و با سنباده های نرم به آرامی و از بالا به پایین سطح آجر را تمیز کنید تا آجر نما دچار ساییدگی و رنگ رفتگی نشود. اما اگر سطح کثیفی زیاد باشد و یا چربی و روغن زیادی روی آن باشد، باید آجر نما را با استفاده از فشار مکانیکی ماسه ای آن را تمیز کرد. ولی فشار ماسه ها نباید تا حدی باشد که آجر نما را دچار سوراخ و شکاف کند. این شیوه تمیزکاری برای نماهای با مصالح سخت مناسب است.

اما در تمیزکاری باید برای محافظت از سلامت کسانی که در معرض این کار قرار دارند باید از ماسه های غیر سلیسی استفاده شود و پس از آب گرفتن مجدد کل سطح از برس های مکانیکی سطح آجر نما را پاک کنیم که همین کار نیز برای محافظت از سلامت نظافت کاران است. در ادامه به بعضی از مواد شیمیایی که در نظافت کاری سطح آجر دکوراتیو استفاده می شوند اما باید مراقبت صورت گیرد که به آجرها و نما آسیب نرسانند اشاره می کنیم.

اسید فلوریدریک

درصد کمی از این ماده را باید با آب مخلوط کرده و در سطح آجر نمای خیس شده با قلم یا برس می مالیم و کمی آن را فرچه می کشیم و به سرعت آن را آب می گیریم.

اسید فسفریک

شیوه به کارگیری این اسید نیز مانند قبل است. فقط باید هنگام کار مراقب پوست بدن خود باشید که در صورت تماس دچار سوختگی می شود و تماس آن با شیشه، آن را دچار خوردگی می کند.

تمیز کردن آجر نما با فرچه

بخار آب

برای این کار از دستگاه های مخصوص که مخلوط آب گرم و بخار را به سطح آجر نما می افشاند استفاده می کنیم. البته این روش زیاد مقرون به صرفه نیست و از آنجایی که می تواند سبب شوره زدن آجر نما شود کمتر از آن استفاده می شود.

نحوه پاک کردن دوده از آجر نما

دوده را باید به وسیله آب گرم و صابون یا سایر مواد شوینده پاک کرد. و اگر زیادی چرب باشد چند بار عمل شستشو را انجام داد. اگر چربی رفع نشد از خمیرهای “تری کلرواتیلن” روی آن قرار داده و پس از شستشو با برس سطح را می زداییم.

نحوه پاک کردن ذرات قیر از آجر نما

ابتدا ئا می توان با تراشیدن سطح آجر نما درات قیر را از سطح نما زدود و سپس با استفاده از محلول شیمیایی اثرات آن را از بین برد مثلا برای این کار می توان از پارافین استفاده کرد.

نحوه پاکسازی شوره از آجر نما

شوره معمولا به دو علت در سطح آجر نما پدیدار می شود. یکی از آن ها خشک بودن سطح آجر و مرطوب بودن ملات است. که در این صورت می توانید با استفاده از محلول زایکوسیل، آجر نما را ضد آب کرده و مانع شوره زدن آن شوید. علت دوم هنگام فصل های مرطوب است که سبب می شود املاحی که درون آجر وجود دارد به تدریج به سطح آجر آمده و زنجاب شود. برای رفع این شوره ها هم می توان از اسید سیتریک و فشار آب به سطح آجر نما استفاده کرد که بلافاصله پس از شستشو باید آن را ضد آب زد.

شستشوی آجر نما با فشار آب

برای تهیه اسید سیتریک می توان از اسید سیتریک خوراکی استفاده کرد که با آب ۵۰ درجه آن را مخلوط کرده تا وقتی که به محلول اشباع برسیم. سپس با افزودن مقدار مناسب آب به اسیدسیتریک ۳۰ درصد که میزان مناسب برای از بین بردن شوره های سطح آجر نماست دست یابیم.

همانطور که در نوشته “خواص آجر نما” گفته شد استفاده از این مصالح ساختمانی یکی از گزینه های مطلوب پوشش نمای ساختمان می باشد و البته باید به مقاله “مزایا و معایب آجر نما” نیز توجه کنید و سپس با توجه به شرایط ساختمان خود و محیط آب و هوایی ساختمان خود و همچنین علائق و اولویت های شخصی تصمیم بگیرید که آیا می خواهید از آجر دکوراتیو استفاده کنید یا خیر. اگر درباره انتخاب مصالح ساختمانی مناسب برای ساختمان خود هنوز به تصمیم قطعی نرسیده اید و یا در زمینه تمیزکاری و پاک کردن سطح آجر نمای خود به مشکلی برخورده اید بهتر است آن را با متخصصان و کارشناسان ما در بیلدبرد در میان بگذارید.

اشتراك و دنبالك

    ترک بک و لینک بک برای این مقاله وجود ندارد

    دیدگاه بدهید