مزایا و معایب آجر نما

مزایا و معایب آجر نما

در مقاله “استفاده از آجر نما در طراحی داخلی” گفتیم که آجر از قدیمی ترین مصالح ساختمانی است که کارکرد آن در ساختمان ها عمری به طول قرن ها دارد. اما علاوه بر استفاده از آجرها در ساختن دیوارها، به دلیل خصوصیات این مصالح ساختمانی و زیبایی آن، امروزه از آن در نماهای داخلی و خارجی بهره می برند. برای اطلاع بیشتر جهت مصارف آجر دکوراتیو می توانید نوشته “زمینه های کاربرد آجر نما” را مورد مطالعه قرار دهید. نمای آجری به دیواری گفته می شود که آخرین پوشش سطح آن از آجر دکوراتیو باشد.

آجر نما از خاک رس و یا شیل ترکیب شده و به دست می آید. با توجه به تنوع و انعطاف پذیری آجرها از لحاظ شکل و رنگ می توانید “با آجر نما دیوارهایی متفاوت داشته باشید” که علاوه بر القای حس گرم و نوستالوژی به دیوارهای شما استحکام و مقاومت می بخشد. علاوه بر ویژگی ها و خصوصیات فیزیکی و شیمیایی قابل توجه آجرها، راحتی تولید و سازگار بودن با طبیعت نیز مزید بر علت شده که امروزه آجر دکوراتیو به یکی از پرکاربردترین مصالح در ساخت و ساز تبدیل شود.

مزایای آجر نما

در ادامه به چندی از معایب و مزایای آجر دکوراتیو خواهیم پرداخت که در انتخاب این مصالح ساختمانی به شما کمک می کند.

یکی از معایب آجر نما جرم بالای آن نسبت به برخی دیگر از نماپوش ها می باشد. از نواقص دیگر آن این است که آجر دکوراتیو در معرض قارچ و کپک زدگی می باشد و نهایتا اینکه بعضی انواع قدیمی تر آن قابلیت جذب آلودگی هوا را دارند و به همین جهت رنگ و روی آن ها تغییر می کند و چند وقت یکبار نیازمند شستشو می باشند که کار ساده ای نیست.

اما در برشمردن مزایای آجر دکوراتیو همانطور که در مقاله “استفاده از آجر نما برای زیباسازی چهره ساختمان” نیز اشاره کردیم، یک حسن آجر دکوراتیو پایداری رنگ طبیعی آن در برابر نور خورشید و عوامل طبیعی است. ضمنا با توجه به قابل دسترسی مواد اولیه آن، تولید آن روند ساده ای دارد و از لحاظ قیمت نیز مناسب است. از آنجایی که برای آجر نما عموما از آجر نسوز استفاده می شود، این نماهای آجری در مقابل ضربه و احتراق مقاومت بالایی دارند.

زیبایی طراحی با آجر نما

علاوه بر آن از جمله دیگر مزایای آجر نما نصب آسان آن است که به ابزار و ادوات خاصی نیاز ندارد و نهایتا اینکه آجر نما با معماری سنتی و هنر بومی ایرانی همخواهنی و همراهی بیشتری دارد.

در ادامه در مقالاتی به چگونگی اجرا و انواع آجر نما و آجرهای توکار و تفاوت آن ها می پردازیم. در صورتی که قصد دکور دیوارهای داخلی یا خارجی ساختمان خود را با آجر نما دارید آن را با کارشناسان و متخصصان بیلدبرد در میان بگذارید.

اشتراك و دنبالك

    ترک بک و لینک بک برای این مقاله وجود ندارد

    دیدگاه بدهید