مشخصات فنی و کیفی آجر نما

مشخصات فنی و کیفی آجر نما

حال که با “خواص آجر نما” و همچنین “مزایا و معایب آجر نما” آشنا شدید، وقت آن است که به مشخصات فنی و کیفی آجرها بپردازیم. آجرهای رسی متشکل از سه گونه می باشند که عبارتند از آجرهای مهندسی، آجرهای توکار و آجرهای نما یا دکوراتیو.

آجرهای مهندسی می توانند تو پر و یا دارای حفره باشند. که هر یک دارای درجه بندی های مختلفی از لحاظ میزان مقاومت فشاری می باشند.

آجرهای توکار نیز که همچون آجرهای مهندسی می توانند در شکل توپر و سوراخدار یافت شوند، با توجه به اینکه در دیوارهای حامل بار یا غیر آن به کار روند به دو دسته آجرهای باربر و آجرهای غیر باربر تقسیم می شوند.

آجر نما نیز مانند سایر آجرها دارای دو شکل توپر و حفره دار می باشد و به دو دسته پلاکی و متعارف تقسیم می شود. باید توجه داشت که آجر نمای پلاکی می تواند در اشکال مختلف هندسی تولید شود که استفاده از این نوع آجر نما امروزه بسیار مرسوم شده و ظاهری چشمگیر برای نمای ساختمان شما فراهم می آورد که برای آشنایی بیشتر مقاله “استفاده از آجر نما برای زیباسازی چهره ساختمان” را به شما توصیه می کنیم.

آجر نما در شکل های هندسی

یکی از مشخصات فنی و کیفی آجر نما اندازه و سایز طول و عرض ارتفاع آن می باشند که معمولا تولید کنندگان آجر نما در اندازه های اسمی مختلفی دست به تولید آجر نما می زنند و دست مشتریان برای انتخاب آجر نمای مختص به ساختمانشان با توجه به نیاز و طرح مورد نظرشان باز می باشد.

از جمله مشخصه های دیگری که در تولید آجرها و به خصوص آجر نما مورد توجه قرا می گیرد، تحدب و تقعر  آجر ها می باشد که تولید کنندگان آجر نما در کاتالوگ های خود حداکثر میزان تحدب و تقعر آجرهای تولیدی خود اشاره می کنند که مصرف کنندگان بتوانند با توجه به نیاز خود از میان آن ها گزینش کنند.

یکی دیگر از ویژگی های فنی و کیفی آجر نما که در اینجا اشاره خواهیم کرد، اندازه مقاومت فشاری آن هاست که با توجه به محل و چگونگی و ویژگی های منطقه ای استفاده از آجر نما باید به اندازه مقاومت فشاری ذکر شده در کاتالوگ های مربوطه دقت کنید.

یکی دیگر از خصوصیات آجرها بحث درصد جذب رطوبت آن ها می باشد که به ویژه در مورد آجر نما اهمیت خاصی پیدا می کند چرا که در صورتی که آجر نمای انتخابی شما از لحاظ درصد جذب رطوبت با میزان رطوبت منطقه زندگی شما هماهنگی نداشته باشد بر اثر جذب رطوبت دچار تغییر شکل و کپک زدگی و فاسد شدن می گردد. به صورت کلی میزان درصد جذب رطوبت در مورد انواع آجرها نباید کمتر از 8 درصد باشد.

کپک زدگی آجر نما

ویژگی دیگری که به دلیل اهمیت آن درباره آجرهای تولیدی تست می شود میزان جاذب بودن آجرها نسبت به محلول های نمک در آب می باشد که در صورت عدم تناسب به راحتی دچار قارچ زدگی آجرها می شود. لذا این ویژگی در مورد آجرهای توکار مهم نیست و نقش آن در خصوص آجر نما می باشد.

ویژگی دیگری که بخصوص در مناطق سردسیر و به ویژه در رابطه با آجر نما بسیار باید ملاحظه گردد چگونگی مقاومت آجرها در برابر یخ زدگی می باشد که با استفاده از آزمون های آزمایشگاهی می توان آجرها را بر مبنای این ویژگی درجه بندی کرد.

و در آخر اینکه باید به ویژگی های ظاهری و بصری نیز هنگام خرید توجه داشته باشید که دچار پوسته شدگی، ترک، دانه های سنگی یا آهکی ریز، لب پریدگی، سوراخ و یا هر گونه پستی و بلندی سطحی نباشد که بهترین روش دیدن آجر در زاویه پرسپکتیو و در زیر نورهای فلورسنت از فاصله حدودا یک متری می باشد.

هنگام خریدن آجر به نیازها، سلیقه، نوع استفاده از آجر خریداری شده دقت کنید که آیا می خواهید آجر توکار استفاده کنید یا آجر نما. و با این توجه به ویژگی های ظاهری آجر مربوطه و مشخصات فنی و کیفی درج شده در کاتالوگ آن دقت کرده و آن گاه اقدام به خرید کنید. آجرهایی که دارای نشان استاندارد و کیفیت ملی می باشند را در اولویت خرید قرار دهید. متخصصان و کارشناسان بیلدبرد با بهره مندی از تجربه بسیار می توانند در زمینه فروش و اجرای انواع آجر نما و دکوراتیو، بهترین مشاور و مجری کارهای ساختمانی شما باشند.

اشتراك و دنبالك

ترک بک و لینک بک برای این مقاله وجود ندارد

دیدگاه بدهید