نحوه اجرای آجر نما

نحوه اجرای آجر نما

در مقاله “استفاده از آجر نما برای زیباسازی چهره ساختمان” گفتیم که از جمله مصالح ساختمانی که به دلیل کارآیی و زیبایی در نمای ساختمان استفاده می شود، آجر ها هستند که با توجه به ویژگی های آن ها، در نماهای مختلف داخلی و خارجی به کار گرفته می شوند برای آشنایی با استفاده از آجر نما در دکوراسیون داخلی نوشته “استفاده از آجر نما در طراحی داخلی” را مطالعه کنید و برای آگاهی از مشخصات آجر نما به مقاله “مشخصات فنی و کیفی آجر نما” مراجعه نمایید.

با این مقدمات به اینجا می رسیم که نحوه اجرای آجر نما به چه شکل می باشد که این نوشته وظیفه توضیح این مطلب را به عهده دارد. ابتدائا بهتر است بدانید که آجرها را به دو صورت خشک و تر می چینند. در حالت خشک، آجرها بدون استفاده از ملات و با استفاده از تجهیزات و ریل های فلزی به هم متصل می شوند. از مزایای این روش کاهش ضایعات ساختمانی، کاستن از هدر رفت انرژی و به دلیل چارچوب و زیرسازی فلزی، سرعت بیشتر انجام کار می باشد.

آجرچینی

از معایب اجرای آجر نمای خشک هزینه بر بودن آن است و به همین دلیل برای ساختمان های با ارتفاع کم معمولا از این شیوه بهره نمی برند. ولی در ساختمان های مرتفع ابتدا یک عایق حرارتی را توسط چسب یا اتصالات مکانیکی به ساختمان وصل کرده و چارچوب فلزی یا چوبی را که آجر نما بر روی آن سوار می شود با فاصله از عایق به ساختمان متصل می کنند که این فاصله به عنوان عایق حرارتی خوبی عمل می کند. اما در اجرای تر آجر نما را به وسیله ملات یا دوغاب به هم متصل می کنند

در شروع اجرای آجر چینی باید زیر سنگ ازاره را تراز نمود که این امر با توجه به کد محوطه سازی صورت می گیرد. غالبا به عنوان یک آب چکان، یک هره اجرا می شود و چینش آجر نما از روی آن استارت می خورد. که با استفاده از نبشی کشی و رابیتس بندی، آجر چینی روی رابیتش صورت می گیرد. پس از تراز کردن زیر سنگ ازاره توسط شمشه گیری با ملات ماسه سیمان، سنگ ازاره را با رعایت فاصله های استاندارد و ضخامت سنگ نصب می کنیم.

گاهی ممکن است پس از نصب سنگ ازاره اقدام به گذاشتن قرنیز یا فیتیله سنگی شود. بعد از این کار نوبت به شاقول کشی می رسد که بین اولین و آخرین سنگ رج اول برای ساختمان های کم ارتفاع قپان اندازی و برای ساختمان های مرتفع از دوربین تئودولیت استفاده می شود. سپس بر مبنای این ریسمان قائم و ریسمان هایی که به صورت افقی در هر ردیف آجر کشیده شده، آجرچینی انجام می شود.

شاقول کشی ساختمان

در مرحله بعد ملات نرم که ترکیب ماسه بادی و سیمان است روی ردیف آجر به ضخامت خواسته شده ریخته می شود و آجر نمای رج بعدی را روی آن قرار داده و دوغاب روی آن می ریزیم.

برای اینکه نمای ساختمان با دیوار اصلی به خوبی به هم متصل شوند پیشنهاد می شود که دیوار اصلی و آجر نما را با هم بچینند. و اگر برای اتصال آجر نما به دیوار اصلی از مفتول های فلزی استفاده شود محکم تر می شود. توجه داشته باشید که قبل از چینش آجر نما حتما سطح زیرین را از گرد و خاک و شوره و آلودگی پاک کنید. سعی کنید از ملات با نسبت مناسب آب و ماسه و سیمان بهره ببرید و آجر نما را زنجاب کنید که آب به داخل آجرها نفوذ نکند.

چینش آجر نما باید در شرایط متعادل آب و هوایی و به دور از سرمای شدید انجام شود و آجرهایی استفاده شود که دارای ترک، شکستگی یا کثیفی نباشند. از سیمان ضد سولفاته در ملات خود به کار ببرید تا مانع تخریب زود هنگام نما شود. به کار بردن قرنیز شیب دار و آب چکان مانع رسوخ آب به درون آجر نما می شود و دقت کنید که ضخامت ملات پشت آجرها حدود 2 الی 4 سانتی متر باشد.

بندکشی آجر نما

در چینش آجر نما باید از ابزار سالم و دقیق و همچنین متخصصان و مجربان این کار استفاده شود که جهت پوشش نمای ساختمان خود با آجر نما می توانید به کارشناسان و مهندسان بیلدبرد اعتماد کنید.

اشتراك و دنبالك

ترک بک و لینک بک برای این مقاله وجود ندارد

دیدگاه بدهید

18 + 20 =