نقش و اهمیت بندکشی در آجر نما

نقش و اهمیت بندکشی در آجر نما

به ترتیبی که بیان شد “آجر نما، نمایی با طول عمر بالا” برای ساختمان شما ایجاد خواهد کرد که علاوه بر زیبایی، تلفیقی از فضای مدرن و سنتی را برای ساختمان شما گرد خواهد آورد. اما برای آنکه مطابق نوشته “آجر نما، نمایی یکدست” بتوانید به نمایی یکپارچه، زیبا و یکدست دست پیدا کنید لازم است که به نکات ساده و کاربردی در رابطه با بندکشی آجر نما توجه کنید. زیرا عدم رعایت این نکات نه تنها می تواند موجب از دست رفتن زیبایی ظاهر سازه شما گردد بلکه در دراز مدت ممکن است باعث اشکالات ساختاری و ایجاد نقص و خرابی در نمای ساختمان شود.

نقش و جایگاه بندکشی در زیبایی نما

بندکشی از چند جهت واجد اهمیت است که اشاره می کنیم:

– یکی از نقش هایی که بندکشی آجر نما ایفا می کند، زیبایی ظاهری ساختمان است. به همین جهت طراحان نمای ساختمان سعی می کنند که از رنگ مناسب جهت بندکشی نمای آجری استفاده کنند که در تناسب با رنگ آجر نما بوده و جلوه خاص و متفاوت خود را به نمای ساختمان ببخشد. معمولا عرض بندها را بر مبنای طراحی های مختلف و ابعاد آجر نما بین 8 الی 20 می لی متر در نظر می گیرند. که لازم است پیش از اقدام به شروع کار محل آن ها را با برس پاک و تمیز کرده و آن را مرطوب کنید.

– وظیفه مهم دیگری که بر عهده بندهای بین آجر نماست، این است که باید مانع ورود آب و رطوبت به متریال های داخلی ساختمان و آجر نما شود چرا که رطوبت می تواند این قطعات را در معرض قارچ و کپک و همچنین فرسودگی و ریزش قرار دهد. به همین جهت باید مواد بندکشی را از ملات هایی با تراکم بالا و متشکل از ریزدانه ها انتخاب نمود تا جاذبه رطوبت آن ناچیز باشد. در واقع می توان گفت بندکشی نقش عایق را برای آجر نما ایفا می کنند.

– مسئولیت دیگری که برعهده بندکشی آجرنما قرار دارد این است که انقباض و انبساط سطحی که به دلیل دماهای مختلف گرم و سرد بر سطوح آجر نما اعمال می شود را بتواند کنترل کرده و در کل سطح نما به طور یکسان توزیع نماید. بدین طریق، انبساط و انقباض فشاری بر آجر نما وارد نکرده و موجب ترک یا شکستگی آن نمی شود. شاید بتوان گفت که این وظیفه، دلیل اصلی انجام بندکشی برای نمای آجری می باشد و دو دلیل گفته شده پیش از این فواید و مزیت های جانبی آن می باشند.

بندکشی نمای آجری

برای تولید ملات بندکشی از مخلوط سیمان و آب و سنگدانه ها (شن و ماسه) استفاده می شود. فقط باید توجه داشته باشید که اندازه قطر سنگدانه های به دلیلی که گفتیم نباید درشت باشند و کمتر از یک میلی متر باشند. و همچنین در هر متر مکعب ملاتی که جهت بندکشی فواصل آجر نما تهیه و فراهم می شود باید حدود 400 کیلوگرم سیمان وجود داشته باشد تا بتواند چسبندگی و تراکم لازم جهت ملات بندکشی را فراهم آورد.

برای مشاهده نمونه های بندکشی در ظاهر یک سازه که با آجر نما پوشیده شده می توانید به صفحه آجر نمای بیلدبرد مراجعه نمایید. و همچتیت در رابطه با هر چه بهتر و مناسب تر انجام دادن عملیات بندکشی با کارشناسان و متخصصان ما در این زمینه تماس حاصل نمایید.

اشتراك و دنبالك

ترک بک و لینک بک برای این مقاله وجود ندارد

دیدگاه بدهید

چهار × 1 =