نکات لازم جهت آماده سازی بتن اکسپوز

نکات لازم جهت آماده سازی بتن اکسپوز

همانطور که پیش از این بیان شد بتن اکسپوز به بتنی گفته می شود که سطح رویی و پایانی کار را تشکیل داده و در واقع نمای سازه شما را شکل می دهد. که به دلیل رنگ و خاص و همگونی که دارد این روزها مورد توجه طراحان نما واقع شده است. به همین جهت صاف و صیقلی بودن سطم بتن اکسپوز دارای اهمیت بصری و چشمی است و چنانچه در مقاله “چگونگی پرداخت سطح بتن اکسپوز” عرض شد، روش های گوناگونی برای صیقل دادن رویه بتن اکسپوز به کار گرفته می شود.

اما در این نوشته می خواهیم به موارد و نکاتی اشاره کنیم که رعایت آن حین ساخت و پرداخت و آماده سازی بتن اکسپوز ضروری و لازم است و تاثیر مستقیمی بر کیفیت و جلوه بتن آماده شده نهایی خواهد داشت که عبارتند از:

قالب گیری بتن اکسپوز

– قالب هایی که بتن نما داخل آن ها ریخته می شود باید به شکلی کاملا استاندارد و با رعایت دقت و ظرافت کامل درزگیری شوند. راجع به اهمیت قالب گیری در ساخت بتن نما در نوشته “نقش قالب کاری در بتن اکسپوز” بیشتر با هم سخن گفتیم.

– در روش قالب گیری و بتن ریزی در محل حتما توجه داشته باشید که قالب ها را توسط مهارهای محکم و قابل اعتماد از جمله رامکا و بولت مستحکم و مهار کنید.

– یکی از تفاوت های ساختاری بتن اکسپوز با بتن معمولی استفاده از روان کننده ها و فوق روان کننده ها در بتن اکسپوز می باشد. دقت کنید که هنگام ایجاد بتن نما از فوق روان کننده های مورد نیاز و همچنین مواد افزودنی که تراکم بتن را بالا می برند استفاده کنید. افزایش تراکم بتن استحکام و دوام آن را افزایش می دهد و همچنین مانع نفوذ هوا و رطوبت در منفذهای بتن و فروپاشی آن می گردد.

– اگر قالب ها دارای شکل ساختاری سالم و صحیح نباشند و یا آلودگی و ذرات متفرقه به آن ها چسبیده باشد هم شکل و هم کیفیت بتن اکسپوز تولیدی را تحت تاثیر قرار می دهند. پس لازم است که هنگام فرآوری بتن اکسپوز از قالب هایی کاملا سالم و نو بهره ببرید.

– یکی از عوامل زیبایی نما ساختار منظم و یکدست آن می باشد. یعنی اگر پنل ها و کاشی های بتن به کار رفته در نما دارای نا همواری و یا زاویه دار نسبت به یکدیگر باشند، آن نمای ایجاد شده از لحاظ بصری و معماری ارزش چندانی نخواهد داشت. به همین جهت لازم است که قالب ها را کاملا هم سطح و ترازبندی کنید. و این کار نیازمند رعایت دقت هر چه بیشتر می باشد.

– می دانیم که پس از خشک شدن و اصطلاحا گرفتن بتن، باید قالب ها را از آن ها جدا کنیم. برای این کار ضروری است به سطح قالب ها روغا قالب خوب و مناسب مالیده شود تا در هنگام جداسازی بتن اکسپوز از آن ها دچار مشکل نشویم.

نمونه بزرگ بتن اکسپوز

– همانطور که گفتیم وجود هوا در منافذ بتن می تواند باعث فرسایش بتن و جلوگیری از تراکم آن شود به همین جهت از وسیله هایی برای استخراج این حباب ها از درون بتن اکسپوز در حین عملیات ساخت استفاده می شود که به آن ویبراتور گویند و با ایجاد لرزش باعث خروج حباب های هوا می گردد.

در صورت رعایت این نکات خواهید توانست به بتن اکسپوزی با بهترین کیفیت دست یابید که می توانید نمونه های آن را در صفحه بتن اکسپوز بیلدبرد مشاهده نمایید. همچنین کارشناسان ما جهت هرگونه مشاوره و راهنمایی در تماس و دسترس شما خواهند بود.

اشتراك و دنبالك

ترک بک و لینک بک برای این مقاله وجود ندارد

دیدگاه بدهید

3 × دو =