چگونگی پرداخت سطح بتن اکسپوز

چگونگی پرداخت سطح بتن اکسپوز

با توجه به مقاله “بتن اکسپوز و بتن دکوراتیو” آموختیم که بتن اکسپوز به سطح بتنی قابل مشاهده که نمای سازه را تشکیل می دهد، می گویند. که رعایت ظاهر و شرایط خاصی در آن مورد نیاز است.

با توجه به سیالیت و پالایش آن، بتن اکسپوز می تواند هندسه و سطح ساخت و ساز قالب را در استفاده به خصوص به خوبی به تصویر بکشد. و با استفاده از این قابلیت طراحی، بتن نما می تواند به صورت دلخواه و با استفاده از عناصر فرموله مناسب و تکنولوژی قالب سازی تولید شود.

قالب بندی بتن اکسپوز

بتن رقیق شده به علت کاربرد چند منظوره آن به یکی از مهمترین عناصر طراحی معماری مدرن تبدیل شده و به عنوان ترکیبی خاص تقریبا در تمام وظایف ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

در مجله DBV، بتن اکسپوز بر اساس معیارهای مورد نیاز به چهار کلاس دسته بندی شده است. نتیجه آن به وضوح در رابطه با بافت (نتایج قالب استفاده شده)، تخلخل خشن یا ملایم، شباهت رنگ، کیفیت مفصل های سازه، مسطح بودن رویه بتن اکسپوز و همچنین آماده سازی سطوح چسبندگی می باشد. مشتریان، معماران و برنامه ریزان می توانند به راحتی از این مرور کلی استفاده کنند و به صورت عینی درباره کیفیت بتن اکسپوز ارتباط برقرار کنند. توصيه مي شود هنگام استفاده از یتن اکسپوز ابتدا لیست کاملی از مشخصات عملکردی آن را در اختیار مشتری قرار دهید تا دچار اختلافات بعدی نشوید.

فرم های مختلف خط کشی

هنگام انتخاب قالب، طیف گسترده ای از گزینه های طراحی برای ساختار سطح بتن ارائه می شود. در نهایت، سطح بتن اکسپوز تصویری منعکس شده از قالب است و تمام اشکال و چاپ ها و همچنین نقص ها، خراش ها و حفره های قالب را به بتن اکسپوز منتقل می کند.

با قرار دادن ماتریس ها می توانید هر سطح دلخواه بتن اکسپوز را که مد نظرتان باشد، تولید کنید. آنها رنگی یکنواخت ایجاد می کنند که همراه با کاهش حفره ها و منافذ است. مکش در قالب بندی بسیار مهم است و باعث تمایز بین قالب های خط کشی جذب کننده و غیر جذب کننده می شود.

اجرای قالب کاری بتن نما

ویژگی های قالب بندی جذبی

– روشن تر شدن پس از چند بار انجام عملیات

– مکش بسیار قوی

– ایجاد منافذ کم

– تشابه و یکنواختی رنگ

– رنگ بتن اکسپوز تیره تر خواهد بود

– مونتاژ آن آسان است.

ویژگی های قالب بندی غیر جذبی

– سطح تقریبا صاف

– سطح بتن اکسپوز سبک

– خطر تغییر رنگ و تشکیل حفره وجود دارد

– تفاوت های رنگی قابل پیشگیری نیست

– قالب سازی نیاز به دستکاری بسیار دقیق دارد

انتخاب عامل انتشار

در انتخاب عامل انتشار، تمرکز بر روی تعامل قالب و بتن اکسپوز است. انواع مختلفی عوامل انتشار وجود دارد. از یک طرف، عامل آزاد کننده بر پایه حلال یا بدون حلال و از سوی دیگر عامل انتشار بر روی امولسیون های معدنی یا روغنی مخلوط در آب. به طور کلی بهترین نتایج زمانی حاصل می شود که استفاده از عامل انتشار به اندازه ممکن، مقتصدانه باشد و مابقی عامل آزاد شدن که بیش از حد لازم است، با دقت برطرف شود.

عملکرد عامل انتشار

– باعث جدایی راحت بتن از قالب می شود.

– نشان گذاری بی عیب و نقص روی سطح قالب

– محفاظت و مراقبت از مواد قالب

– پیشگیری از رنگ دادن و پوسیده شدن

– باعث می شوند حباب های هوا به راحتی از بتن اکسپوز خارج شوند.

– بدون تاثیر منفی بر روی چسبندگی رنگ، گچ، چسب، و غیره.

نمونه هایی برای پرداختن سطح بتن اکسپوز

پس از سخت شدن و خشک شدن بتن اکسپوز، باید پنل مربوطه را از قالب استخراج کنیم. در این وهلع فرآیندهای مختلفی برای ساخت و پرداخت سطح بتن اکسپوز پیشنهاد می شود که عبارتند از:

– شستن ملایم یا شستن با شدت سطح بتن

– پاشیدن اسید به روی سطح آن

– جت های آب فشار بالا

– پاشش انفجاری شن و ماسه به روی سطح (سند بلاست)

– انفجار شعله

– سنگ زنی و انفجار

– آب را روی آن به حالت راکد نگه داریم.

– چکش کاری سطح یا تراشیدن آن با قلم

– نیم سوز کردن سطح بتن اکسپوز

یکی دیگر از عناصر طراحی برای سطوح بتن اکسپوز شمای رنگ است. معمولا سیمان سفید مخلوط است که می تواند با افزودن رنگدانه ها در تمام کلاس های رنگی رنگ شود. در مقابل، بتن رنگ شده از سیمان خاکستری خیلی روشن و سفید به نظر نمی رسد.

همانطور که گفتیم و در این مقاله بیان شد توانستید به جایگاه قالب کاری در بتن نما و نحوه پرداخت سطح آن آشنا شدید. در نوشته “نقش قالب کاری در بتن اکسپوز” نیز با وجوه دیگری از این مطلب آشنا شدید. در صورتی که می خواهید با انواع مختلف و متنوع پنل های بتن اکسپوز آشنا شوید توصیه می شود به صفحه بتن اکسپوز بیلدبرد مراجعه کرده و با نمونه های مختلف تولیدی بیلدبرد در این زمینه آشنا شوید.

عامل انتشار بتن اکسپوز

همچنین در صورتی که قصد تهیه بتن اکسپوز برای نمای بیرونی و یا نمای داخلی ساختمان محل زندگی یا محل کار خود را دارید، بهتر است پیش از تصمیم گیری برای انتخاب مناسب ترین گزینه با مشاوران و کارشناسان ما در بیلدبرد تماس بگیرید.

اشتراك و دنبالك

ترک بک و لینک بک برای این مقاله وجود ندارد

دیدگاه بدهید

15 − سه =