کفپوش های بتن اکسپوز

کفپوش های بتن اکسپوز

همانطور که گفتیم امروزه پوشش دیوارها و کف از جمله مواردی است که طراحان و معماران هم از لحاظ حفظ کیفیت مصالح منازل و هم به جهت افزایش زیبایی و خوش منظری خانه ها بسیار به آن توجه می کنند. چنانچه در مقاله “بتن اکسپوز” گفتیم، یکی از دیوارپوش ها و کف پوش هایی که امروزه مورد استقبال ویژه قرار گرفته بتن اکسپوز است.

پیش از این در نوشته”دیوارپوش های بتن اکسپوز؛ طرحی ایده آل و الهام انگیز” راجع به بکارگیری بتن اکسپوز به عنوان دیوارپوش نمای بیرونی و نمای داخلی خانه های سخن گفتیم و همچنین اگر به نوشته “روش های آب بندی بتن اکسپوز” مراجعه کنید خواهید دید که چگونه مشکل نفوذ آب در بتن ها را با آب بندی صحیح آن ها برطرف می کنند. اما در این مقاله می خواهیم به کارکرد بتن اکسپوز به عنوان کف پوش در خانه ها و محیط های بیرونی بپردازیم.

بتن اکسپوز کفپوش

کف های بتن اکسپوز با دوام، محکم و قابل استفاده برای انواع کاربردها مانند انبارها تا گالری های هنری و گاراژ تا اتاق های نشیمن خانگی می باشند. آن ها به خصوص برای محل های با بار زیاد و پر رفت و آمد مفیدند و یا هنگامی که برای گرمایش مستمر و بهینه فضا از سیستم گرمادهی از کف استفاده می شود نیز استفاده از بتن اکسپوز سودمند است.  در نهایت بسته به نوع متریال مورد مصرف و تکنیک های نصب، بتن اکسپوز می تواند بسیار مفید و لوکس به نظر آید.

از لحاظ فنی نمای بالایی یک کفپوش بتنی نمای شکل نیافته نامیده می شود در مقابل بتن شکل یافته که شکل و بافت خود را از  قالب ها و کالبد هایی در قالب سازی به دست می آورند. نماهای شکل نیافته عموما تخت هستند و به تکنیک های بعد از کارگذاری نیاز دارند تا به بافت مورد نظر برسند.

شایع ترین بافت یا پایان کار برای کفپوش های بتن اکسپوز داخلی پولیش کردن است یا با قدرت ماله کشیدن برای ظاهری محکم و ملایم، یا زمین های خشتی در مواجهه با توده. نیاز برای مقاومت لغزشی بیشتر، اغلب محرکی برای کشف امکانات دیگر است، مانند شات بلاست یا گیر کننده ها. برخی از تکنیک ها بیشتر برای سطوح خارجی استفاده می شود، مانند چاپ یا براش، همچنین می توانند برای تاثیرگذاری زیبایی داخلی استفاده شوند.

کفپوش های بتن اکسپوز معمولا وقتی نصب می شوند که فضا محدود شده باشد، بر خلاف ورقه های پیش ساخته کفپوش. آن ها به طور خاص طوری طراحی شده اند تا پایان کار کف را حفظ کنند، که اغلب شمل لوله ها برای گرمایش از زیر کف می باشند و نیاز به مراقبت و حرفه ای شدن دارند تا به طور صحیح اجرا شوند. طراحان توصیه می کنند که از نصاب های حرفه ای جهت پوشیدن کف با بتن اکسپوز در هر مرحله پیشرفت طراحی بهره بگیرید.

کفپوش های بتن اکسپوز پولیش شده

دو راه برای ساختن یک کف بتن اکسپوز ملایم و لایه پولیش شده وجود دارد که هر کدام به ظاهری کاملا متفاوت دست می یابند.

کف بتن اکسپوز پولیش شده

الف) زمین یا پولیش الماسی و بتن اکسپوز پولیش شده

این تکنیک یک پایان ملایم، با درجات مختلف درخشندگی و مقاطع نمایانی از مجموعه ها ایجاد می کند. چند میلی متر بالایی بتن اکسپوز به صورت مکانیکی و معمولا توسط خرد کننده های الماسی دور از معرض انباشت ها جاگذاری شده اند. این روش اغلب یک تکنیک است که برای هم سطح سازی و سروشکل دادن به کف های موجود استفاده می شود اگرچه نتیجه نهایی به نظر ثابت نیست از آنجایی که در وهله اول کف طراحی شده و قرار داده شده است تا پولیش شود.

ب) پایان شناور و ماله کشی شده

برخلاف سیستم ریزشی مکانیکی، این تکنیک قبل از آنکه بتن تاره کاملا آماده شود و زمان بگذرد جایگزین می شود تا به یک پایان موفقیت آمیز دست یابد.

چنانچه قصد استفاده از بتن اکسپوز را به ازای دیوارپوش و یا به عنوان کفپوش در ساختمان خود دارید برای آشنایی با فواید و مزایای آن و همچنین سفارش خرید و نصب آن با متخصصان ما در بیلدبرد تماس حاصل کنید.

اشتراك و دنبالك

    ترک بک و لینک بک برای این مقاله وجود ندارد

    دیدگاه بدهید