۱۱ مصالح ساختمانی سبز که بهتر از بتن هستند

۱۱ مصالح ساختمانی سبز که بهتر از بتن هستند

همانطور که در مقاله “مصالح ساختمانی” اشاره کردیم، مصالح ساختمانی که بشر در ساخت و ساز خانه ها و ساختمان ها به کار می برد دارای انواع طبیعی و مصنوعی هستند و چنانچه در نوشته “مصالح ساختمانی مصنوعی ۲” اشاره شد بتن ها از جمله مصالح ساختمانی دست ساخته بشر می باشند.

بتن از جمله مصالح ساختمانی است که به معنای دقیق کلمه شهرهای ما را سر پا نگه داشته است؛ از خانه ها و آپارتمان ها گرفته تا پل ها، معبرها و پیاده روها. اهمیت این مصالح ساختمانی خاکستری فراگیر برای زندگی شهری غیر قابل انکار است. اما ممکن است شنیده باشید که بتن ها یک راز کثیف دارند: روند تولید این مصالح ساختمانی سالیانه همراه با آزاد شدن چندین تن گاز گلخانه ای دی اکسید کربن در اتمسفر می باشد که سهم بسزایی در فاجعه تغییرات آب و هوایی دارد. اما نباید چنین باشد ما در اینجا به ۱۱ مصالح ساختمانی به عنوان جایگزین بتن اشاره می کنیم که تاثیرات کمتری بر محیط دارند.

۱- بسته های کاه

بسته های کاه

به جای تکیه بر تکنولوژی و تحقیقات جدید، با استفاده از بسته های کاه، خانه ها به زمانی برمی گردند که مصالح ساختمانی آن ها طبیعی و ساخت محلی بودند. بسته های کاه برای ساخت دیوارها داخل قاب به کار میروند و جایگزین سایر مصالح ساختمانی همچون بتن، چوب، گچ، سنگ گچ، فایبرگلاس یا سنگ می شود. اگر بسته های کاه به خوبی بسته و جاگذاری شوند عایقی بسیار عالی برای هوای گرم و سرد خانه فراهم می کنند. این مصالح ساختمانی علاوه بر مقرون به صرفه بودن، پایدار نیز می باشند چون کاه محصولی است که منبع آن قابل تجدید است.

۲- ترکیب علف و بتن

ترکیب علف و بتن

همانطور که از اسمش می توان فهمید، این ترکیب، روشی از کف پشی بوسیله بتن است. پیاده رو ها را می توان به این وسیله پوشاند. در حالیکه فایده آن استفاده کمتر از بتن در کل است. منفعت دیگر آن جذب و آبکشی، آب های باران و طوفان است.

۳- زمین کوبیده شده

زمین کوبیده شده

چه چیزی طبیعی تر از خاک در زیر پای شماست؟ در واقع، دیوارهایی که حسی مشابه بتن القا کنند توسط هیچ چیزی مانند خاک هایی که تحت فشار شبیه چوب شده اند، ساخته نمی شوند. زمین کوبیده شده یک تکنولوژی است که توسط تمدن انسانی در طول هزاران سال استفاده شده و می تواند سال های زیادی دوام داشته باشد. ساختمان های ساخته شده مدرن به وسیله این مصالح ساختمانی می توانند با استفاده از میلگرد یا بامبو ایمن تر شوند و ماشین های زمین کوب میزان کاری که برای ساخت دیوارهای تنومند لازم است را کاهش می دهند.

۴- ترکیب کنف و آهک

ترکیب کنف و آهن

این ترکیب همانطور که از نامش پیداست، یک مصالح ساختمانی شبیه بتن است از فیبرهایی با چوب درونی از گیاهان کنفی. فیبرهای کنفی با آهک پوشانده شده تا شکل هایی به مانند بتن تشکیل دهند که قوی و سبک باشند. بلوک های این مصالح ساختمانی بسیار سبک وزنند، که می تواند به صورت قابل توجهی انرژِ مورد نیاز برای حمل و نقل بلوک ها را کاهش دهد و کنف به سرعت رشد کرده و منبعی تجدیدپذیر است.

۵- بامبو

بامبو

بامبو ممکن است خیلی به روز به نظر آید ولی در واقع در برخی مناطق در طول هزاران سال به عنوان یک مصالح ساختمانی محلی به کار می رفته است. چیزی که بامیو را به یک مصالح ساختمانی برای خانه های مدرن نیز تبدیل کرده این است که ترکیبی از مقاومت کششی، وزن سبک، و طبیعت رشد کننده و تجدیدپذیر آن است. برای اسکلت بندی ساختمان و پناهگاه ها، بامبو می تواند جایگزین مصالح ساختمانی سنگین و گران  قیمت وارداتی شود و جایگزینی برای بتن و سازه های میلگردی بخصوص در مناطق با دسترسی دشوار، یا بازسازی ساختمان هایی که دچار خرابی شده اند و همچنین مناطق کم درآمد که دسترسی به بامبو طبیعی دارند، باشد.

۶- پلاستیک بازیافتی

مصالح ساختمانی پلاستیکی

به جای معدنکاری، استخراج و فرآوری قطعات جدید، محققان در حال تولید بتنی هستند که شامل پلاسیک ها و زباله های بازیافتی هستند که نه تنها انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش می دهد بلکه وزن را کم کرده و استفاده جدیدی برای زباله های پلاستیکی که زمین را پر کرده اند ارائه می دهد.

۷- چوب

مصالح ساختمانی چوب

چوب های قدیمی همچنان مزایای بسیاری نسبت به مصالح ساختمانی صنعتی مانند بتن یا فولاد دارند. نه تنها جذب دی اکسید کربن می کنند در حالیکه درخت در حال رشد هستند، بلکه برای تبدیل آن ها به مصالح ساختمانی انرژی زیادی مورد نیاز نیست. جنگل هایی که بخوبی مدیریت شوند، تجدیدپذیرند و می توانند تنوع زیستی یک منطقه را تضمین کنند.

۸- رشته های گیاهی (میسلیوم)

رشته های گیاهی

میسلیوم یک مصالح ساختمانی رو به آینده است که کاملا طبیعی است که متشکل از ساختار ریشه ای قارچ می باشد. میسیلیوم می تواند برانگیخته شود تا در اطراف سایر مصالح ساختمانی رشد کند مانند نی های رشد کننده در فرم ها و قالب هایی که بوسیله خشک شدن توسط هوا می توانند آجرها یا سایر شکل های سبک و قوی را تولید کنند.

۹- فراک

 فراک

فراک یک مصالح ساختمانی جدید است که مورد تحقیق قرار گرفته که از مواد بازیافتی شامل زباله های فولادی در کارخانه های فولادسازی استفاده می کند تا یک مصالح ساختمانی همانند بتن تولید کند که حتی مقاوم تر از بتن نیز می باشد. علاوه بر آن، این مصالح ساختمانی دی اکسید کربن را در روند خشک شدن و محکم شدنش جذب کرده و به دام می اندازد. و علاوه بر کاهش بیشتر CO2 نسبت به بتن سنتی، کربن خنثی را نیز کاهش می دهد.

۱۰- بتن خاکستری

بتن خاکستری

بتن خاکستری یک جایگزین بتن است که در آن به جای سیمان از خاکستر استفاده می شود. با استفاده از خاکستر که از سوختن ذغال حاصل می شود، ۹۷ در صد از اجزای بتن سنتی می تواند با مواد بازیافتی جایگزین شود.

۱۱- بتن چوبی

بتن چوبی

بتن چوبی یکی از مصالح ساختمانی جالب است که از مخلوط بتن و خاک اره به دست می آید. از آنجایی که سبک تر از بتن است، مشکلات حمل و نقل را کاهش می دهد و استفاده از خاک اره هم باعث بازیابی یک محصول تلف شده است و هم جایگزین برخی از اجزای انرژی بر بتن می شود. بتن چوبی می تواند به فرم های سنتی مانند بلوک ها و آجرها شکل بگیرد.

مصالح ساختمانی جایگزین بتن که به آن ها اشاره کردیم، می توانند در نمای ساختمان ها نیز به کار روند. برای آشنایی با مصالح ساختمانی که در نمای ساختمان قابلیت به کارگیری دارند به مقاله “مصالح ساختمانی مناسب برای نمای ساختمان” مراجعه کنید و چنانچه هر سوال یا مطلبی که در رابطه با بکارگیری بتن یا جایگزین هایش در زمینه ساخت و ساز ساختمان خود دارید را می توانید با کارشناسان و متخصصان بیلدبرد مطرح کنید.

اشتراك و دنبالك

    ترک بک و لینک بک برای این مقاله وجود ندارد

    دیدگاه بدهید