خواص آجر نما

خواص آجر نما

حال که با “مزایا و معایب آجر نما” آشنا شدید در این نوشته شما را با برخی خواص آجرها آشنا خواهیم کرد. آجرها یا رسی هستند و یا شیلی و آجرهای رسی نیز به دو رده آجرهای نسوز و سنتی تقسیم می شوند. آجرهای نسوز که نوع ویژه آن در کوره ها و عایق کاری استفاده می شود از خاک های نسوز و چینی تشکیل می شود که با توجه به تراکم مولکولی بالا می توانند تا دمای ۱۵۰۰ درجه نیز در برابر حرارت مقاومت کنند. البته امروز از نوع معمولی تر آجر نسوز به عنوان آجر نما در نمای ساختمان ها استفاده می شود. استفاده از آجر نسوز به عنوان آجر نما دارای مزایای فراوانی است که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

خواص آجر نما

اولا آجر نسوز دارای مقاومت حرارتی بالایی است و همچنین نسبت به اشعه های خورشید ثبات رنگ دارند فلذا گزینه مناسبی برای آجر نما هستند. ثانیا شوره و کپک نمی زنند. همچنین مقاوم در برابر نفوذ آب هستند بنابراین در برابر تغییرات جوی با ثبات هستند و عایق های حرارتی نیز محسوب می شوند. و چون در ساخت آن ناخالصی وجود ندارد، دچار پوسیدگی و ترک خوردگی نمی شود و همین باعث کارکردهای مختلف آن شده که در نوشته “زمینه های کاربرد آجر نما” به آن پرداختیم.

آجر نمای نسوز را در ابعاد و سایزهای مختلف و همچنین در رنگ های متفاوت تولید می کنند که برای مقاصد مختلف می توان در نمای داخلی و خارجی مورد استفاده قرار گیرند. علاوه بر آن با پیشرفت فناوری نانو امروزه از تکنولوژی آب گریز در ساخت آجر نما بهره می برند که باعث می شود سطح آن ها نسبت به جذب لکه ها و چربی ها و آب و همچنین قارچ و کپک مقاوم باشد و آن ها را به خود جذب نکند و به راحتی از سطح آجر زدوده شوند و سطحی یکنواخت و تمیز داشته باشید و همچنین امکان تنفس و تازگی در آجر نمای ساختمان شما فراهم باشد.

از لحاظ خواص مکانیکی مقاومت فشاری آجر نما باید بین ۸۰ الی ۱۷۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع باشد. در مورد خواص شیمیایی نیز باید تووجه داشت که پیش از آنکه عوامل شیمیایی باعث تخریب یا زدودن آثار آجر نما شوند باعث تخریب ملات آن می شوند. لذا باید از ملاتی استفاده کرد که در قبال تغییرات شیمیایی مقاوم باشند. اگر اطلاعات بیشتری راجع به کاربرد آجر نسوز می خواهید به نوشته “استفاده از آجر نسوز به عنوان آجر دکوراتیو” مراجعه کنید.

بندکشی آجر نما

بندکشی آجر نما

بندکشی باعث می شود که در دماهای مختلف، انقباض و انبساط وارد شده بر متریال به طور یکنواخت در سطح دیوار تقسیم شوند و همچنین از نفوذ آب و رطوبت به بخش های داخلی دیوار و ساختمان ممانعت به عمل می آورد به همین دلیل بندکشی ها باید ریزدانه و پر مایه باشند. در حین بندکشی آجرها باید به موارد زیر دقت کنید.

۱- فضایی که برای ملات پشت آجر نما در نظر می گیرید بین ۲ الی ۴ سانتیمتر باشد.

۲- در شرایط جوی خیلی سرد و یا خیلی مرطوب عمل بندکشی را انجام ندهید.

۳- چند هفته پس از نصب آجرها عملیات بندکشی را انجام دهید.

۴- آب و ماسه ملاتن های شما خالی از مواد آلی باشد.

۵- حدود دو ساعت پس از بند کشی روی آن برس بکشید و برای پاک کردن ملات ها از دستمال مرطوب استفاده نکنید.

برس کشیدن بندکشی

توجه داشته باشید که آجر نما می تواند در اشکال مختلف هندسی تولید و اجرا گردد. برای انتخاب نوع آجر نما برای نماهای داخلی و یا بیرونی ساختمان خود و همچنین اجرای آن با متخصصان و تکنسین های بیلدبرد تماس بگیرید.

اشتراك و دنبالك

    ترک بک و لینک بک برای این مقاله وجود ندارد

    دیدگاه بدهید